Bezpečnostní funkce

DVEŘE 

Tomu, kdo má dům, se určitě někdy v létě stane, že kvůli větrání nechá otevřené vchodové dveře či garáž a zapomene je zavřít. Ráno pak se raduje, když mu nikdo z garáže nic nezcizil, v zimě má promrzlou minimálně polovinu domu. U systému IQ tec lze nastavit parametr, kdy se každou periodu (zpravidla minutu) ozve na ovládacím panelu krátký gong (je jemný, neruší), který připomene, že jsou otevřeny nějaké dveře (podle tónu lze dokonce rozlišit které). Dále lze také nastavit minimální venkovní teplotu a maximální čas otevření dveří, kdy po překročení těchto parametrů se na displeji rozsvítí poruchový stav a příslušný varovný tón (ostřejší, signalizuje naléhavě). Další funkce dveří je popsána v kapitole OKNA. 

OKNA 

Rodiny s malými dětmi mohou mít další problém, a tím jsou okna. Občas se stává, že paní domu vaří a děti si hrají v pokojíku. Pak dítě napadne otevřít si okno a trochu se porozhlédnout – hloupý nápad. IQ tec spustí při otevření předem nastavených oken ihned alarm. V případě potřeby vyvětrat lze na ovládacím panelu funkci hlídání oken deaktivovat. Tato funkce se po zavření oken automaticky opět aktivuje. Uživatel tedy nemusí myslet na opětovnou aktivaci – IQ tec myslí zas vás. Stejně tak je možné hlídat dveře vchodové či dveře na zahradu (např. nebezpečí vběhnutí dítěte na silnici). U této funkce je třeba zadat mírné zpoždění poplachu pro případ nenadálého příchodu jiného člena rodiny a možnosti alarm deaktivovat. 

BAZÉN 

Stejné nebezpečí hrozí u venkovních bazénů. Krycí plachty jsou sice pro děti nosné, ale po jejich otevření hrozí malým dětem fatální nebezpečí. Stejně tak je částečné odkrytí plachty rizikové i pro starší plavce, kteří mohou pod vodou ztratit orientaci. Nejhorší na tom je fakt, že člověk, který se topí (tedy napije se vody), je tichý, nekřičí, protože nemůže. Díky magnetickým snímačům nainstalovaným dodatečně na krycí plachty bazénů či Whirlpoolů je IQ tec schopen ihned vyvolat alarm. 

ŽALUZIE 

Žaluzie, jsou-li elektrické, mají funkci bezpečnostní i izolační. Pokud jsou večer zataženy, prostupuje okny podstatně méně tepla než při jejich absenci. Toto je patrné zejména v zimě. V létě najdou žaluzie využití zase přes den, kdy se interiér domácnosti zahřívá od slunečních paprsků. A pak v domácnosti buď trpíme horkem nebo musíme zapojit přenosnou či zabudovanou klimatizační jednotku. Když víme, že nebudeme doma, můžeme vnitřní teplotu všeobecně regulovat i pomocí žaluzií. Pokud má někdo strach, že by se kvůli staženým žaluziím mohl stát obětí bytových zlodějů, nemusí zoufat. IQ tec dokáže náhodně na určitou dobu žaluzie otevřít případně rozsvítit světlo v té které místnosti (je-li venku tma) – je to přeci IQ tec a je inteligentní! Kdo má mechanické žaluzie, může si je nechat osadit elektrickými pohony. A v případě, že žaluzie nemáme, můžeme si je nechat dodatečně nainstalovat. 

VRÁTNÍK 

V případě použití ovládacího panelu je samozřejmostí také elektrický vrátník, zvonek, případně kamera a hlasová komunikace, a to všude tam, kde se tento panel nachází. Funkce intercomu byla zmíněna již dříve. Ale co když nejste doma a někdo na vás zvoní? A co když si někdo tipuje vaši domácnost? IQ tec má vlastní diagnostickou kontrolku zvonku. Když někdo zvoní, kontrolka bliká a panel vydává akustický tón. Když se z žádného panelu nedostaví žádná aktivita, kontrolka přejde do trvalého svitu, čímž dává najevo, že někdo zvonil a ze strany domácnosti to zůstalo bez odezvy. IQ tec může být také osazen vnitřní pamětí, která nahraje 10 sekund videosekvence v případě, že vrátník je vybaven kamerou. Vy poté po příchodu zjistíte, kdo u vás zvonil. Chytré, že? 

KAMEROVÝ SYSTÉM 

Zařízení je schopno pracovat s kamerami instalovanými kolem domu, bytu, na zahradě apod., nahrávat a po určenou dobu záznamy také uchovávat. Vybrané záběry je možné také uložit pro další použití. Výhodou je, že se využívá stávajícího zařízení IQ tec a není nutné kupovat kamery s dalším záznamovým zařízením. Prohlížení kamer online je možné na všech panelech, iPhonech, iPadech či PC. 

VIDEO CHŮVA 

Tuto funkci ocení zejména rodiče malých dětí. V určené místnosti je nainstalována kamera s IR (infračerveným) přisvícením a mikrofonem. IR světlo není lidským okem vidět, ale kamera vidí i slyší všechno, a to i v absolutní tmě. Často se stává, že rodiče mají o svou ratolest strach, a to zejména v prvních měsících života. Obávají se především tzv. půlnoční nemoci, kdy se dítě z neznámých příčin začne dusit. K tomuto účelu se používají speciální elektronické podložky, hlídající dech dítěte, ale leckterá matka stejně chodí dítě do pokoje kontrolovat, zda dýchá . A tím často dítě probudí. K dostání jsou sice také video chůvy s bezdrátovým přenosem, ale jejich funkčnost je omezena vzdáleností, počtem stěn a případným rušením, nemluvě o kvalitě displejů. IQ tec snímá obraz i zvuk, jehož hlasitost lze nastavit, a vše přenáší online na všechny displeje ovládacích panelů. Vy můžete klidně sledovat TV nebo ležet v ložnici, a přitom stále vidíte a slyšíte, co se v pokoji dítěte děje. Tato funkce je užitečná i během dne, kdy si děti hrají v pokoji a dospělý může v klidu třeba vařit v kuchyni, přičemž děti má stále na očích. Pochopitelně tento video záznam se nikde nenahrává.