Co je IQTEC?

IQ tec se skládá z hlavní Řídicí jednotky (tvar a velikost běžného DVD přehrávače) a doplňkových periferií. Řídicí jednotka je v základu vybavena hlavní jednotkou pro řízení a regulaci domácnosti (obsluha svítidel, obsluha elektrického vrátníku, informace o denní i dlouhodobé spotřebě energií, a to jak elektřiny, tak tepla, příp. informace potřebné pro rozúčtování). Celá koncepce je jakousi promyšlenou stavebnicí, která umožňuje montáž v novém domě či bytě (pro jednoduchost bude nadále používán výraz domácnost), ale i dodatečnou montáž ve starší domácnosti, kde dříve nic podobného nebylo. Tuto stavebnici lze pořídit v základním provedení pro měření a regulaci domácnosti (zahrnuje ovládání světel a vrátníku) a postupným dokupováním jednotlivých komponentů ji lze rozšířit do sofistikovaného systému, který se kompletně stará o vaši domácnost. Vše poté záleží jen na uživateli, jakou funkci si rozhodne dodatečně pořídit.


Aby bylo zařízení spolehlivé, je využíváno výhradně kabelových přenosů, pomocí dvojlinky. Záměrně nejsou použity bezdrátové technologie, u nichž není zaručena úplná spolehlivost v přenosu informací (např. rušení). U těchto technologií by mohlo dojít např. k tomu, že do domu pošlete informaci, aby se dům zhasl a utlumil topení z důvodu vašeho odjezdu na dovolenou, a po návratu po 14 dnech zjistíte, že dům topil i svítil naplno a vy se nedoplatíte. Řídicí jednotka je vybavena rozšiřitelnými vstupy, výstupy, komunikací a intranetem, funkcemi pro ovládání světel, topení, audia, videa, médií, zámků, kamer, vrátníků, připojení k zabezpečovacímu zařízení apod.


Při dodatečné montáži zařízení IQ tec ve stávající domácnosti je výhodou, že je možné využít stávajících rozvodů nebo jejich částí (např. kabelových, internetových, telefonních rozvodů či centrálního ovládání žaluzií), kde se používají kabely UTP (4 párové), které nejsou vždy plně využity. Zpravidla jsou tyto rozvody vedeny od hlavního rozvaděče v domě do jednotlivých místností, v nichž se lze napojit a dále pak využít vedení v podlahových lištách apod.


Celá filosofie je postavena na základních i doplňkových potřebách uživatele tak, aby se v první řadě citelně snížila spotřeba energií v domě, a tím se zajistila rychlá návratnost investice (předpokládá se v rozmezí 12 - 18 měsíců). Dalším aspektem je bezpečnost osob v domácnosti. Systém vás v dalších kapitolách přesvědčí, jak aktivně a účinně dokáže chránit vás i vaše ratolesti. Dále pak lze podle přání a možností uživatele rozšiřovat tyto periferie ke zpohodlnění života v domácnosti. Jedná se například o multimediální ovládání hudby a filmů či připojení k internetu a využití tak různých aplikací (např. Youtube) pro všechny TV přijímače v domě. Není tedy třeba mít ke každé TV vlastní DVD přehrávač, vše lze uložit na hlavní řídicí jednotku a z té pak pouštět dále do všech TV, zesilovačů či reproduktorů v domácnosti.


Vše funguje tak, že si od nás pořídíte technologii multimediálního centra, naši technici přijdou a do řídicí jednotky vsadí rozšiřující hardware či HDD disky a vše na místě pro vaše příjemné a intuitivní ovládání naprogramují. Není třeba cokoli měnit, odstraňovat či likvidovat. Výhodou našeho produktu je, že doma nemusíte mít spoustu různých zařízení a dálkových zařízení, které se vám již mnohdy ani nevejdou na konferenční stolek, nemluvě o tom, že každé zařízení má jinou filosofii ovládání a mnohá spolu nejsou kompatibilní.